Czym myć głowę?

Przede wszystkim głowę należy myć codziennie, a do jej mycia powinniśmy używać dobrego szamponu.
Prawidłowo myta głowa to nie tylko dobrze wyglądające włosy, ale również zdrowa skóra głowy.

Zacznijmy od początku:

Głowę należy myć codziennie. Skoro codziennie myjesz się pod pachami to dlaczego miałbyś odmawiać mycia głowie?

Włosy można myć nawet kilka razy dziennie, zawsze wtedy kiedy jest potrzeba. Jeśli ktoś twierdzi inaczej utrwala mity z lat 80-tych kiedy jedynym szamponem dostępnym na rynku był „Szampon Familijny”. Składał się on właściwie z samego mydła w płynie i miał wysokie pH co powodowało, że dosłownie zdzierał warstwę lipidową z włosów i skóry głowy.

Mycie głowy takim szamponem częściej niż 1-2 razy w tygodniu istotnie powodowało przetłuszczanie się skóry głowy. Całe szczęście nie żyjemy już w latach 80-tych a współczesne kosmetyki z roku na rok zawierają coraz mniej substancji myjących i drażniących. Producenci starają się dostosować do stylu życia współczesnego faceta, więc dzisiejsze szampony są na tyle delikatne, że z powodzeniem można myć nimi głowę nawet kilka razy dziennie, rano, potem po siłowni i jeszcze wieczorem żeby zmyć pomadę z włosów.

Jaki szampon wybrać do codziennego stosowania?

MĘSKI. Szampony dla kobiet zawierają mniej środka myjącego a więcej środków nawilżających. Ponieważ przeciętna dziewczyna ma zazwyczaj długie włosy, mniej tłustą skórę niż facet zatem głównym celem szamponu będzie spowodować, żeby włosy były miękkie i ładne. Z kolei męskie szampony zawierają więcej środków myjących a mniej nawilżających. Aby lepiej odpowiedzieć na potrzeby męskiej skóry głowy. A więc Panowie, koniec z podbieraniem dziewczynom szamponu.

Stojąc przed półką w drogerii przeciętny facet bywa bezradny i kieruje się zasadą „no jak już kupować szampon to najdroższy albo najlepszy” jednak co do zasady można powiedzieć, że im prostszy szampon tym lepszy, wybierając szampon nie kombinuj i nie przepłacaj. Drogie nie znaczy lepsze. Prosty męski szampon o krótkim składzie będzie z pewnością działał tak samo, jeśli nie lepiej niż drogie reklamowane wynalazki.

Jeśli nie masz konkretnych problemów ze skórą głowy nie eksperymentuj z szamponami specjalistycznymi lub ziołowymi. Skóra głowy działa najlepiej wtedy, kiedy jest w równowadze, nie ma sensu męczyć jej pokrzywą, rzepą czy innymi wynalazkami. Wręcz przeciwnie, długotrwałe używanie szamponów specjalistycznych może powodować wywołanie zmian skórnych lub łupieżu.

A co do łupieżu to z pewnością zrobimy o tym oddzielny post. Dziś natomiast o szamponach przeciwłupieżowych powiem tyle, że należy z nimi uważać, niewiele osób bowiem wie, że długotrwałe używanie silnych szamponów przeciwłupieżowych popularnych w drogeriach marek może mieć zupełnie odwrotne skutki. Skóra po jakimś czasie będzie na zmianę przetłuszczać się i łuszczyć a włosy staną się suche, twarde i sianowate. Takie szampony dobre są do krótkotrwałego stosowania przez tydzień – dwa. Po dłuższym czasie związki cynku i środki myjące mogą podrażnić skórę prowadząc do nasilenia objawów. No ale głupi człowiek uwierzy reklamie i kupi wszystko.

Wielu chłopaków z lenistwa myje głowę żelem pod prysznic lub produktami 2 w 1. To też średni pomysł. Stosując, żel pod prysznic zazwyczaj otrzymamy twarde i sianowate włosy które nie będą się dobre układać, a produkty 2 w 1? Ani dobrze nie umyją ciała ani dobrze nie umyją głowy, bo jak coś jest do wszystkiego to gdzieś musiał być zastosowany kompromis.

Dobrze dobrany szampon to taki po którym włosy są miękkie i lśniące, skóra w dobrym stanie z uczuciem świeżości. Gdy myjesz głowę zwróć uwagę na to by masować ja intensywnie opuszkami palców (taki masaż lepiej domywa skórę i zwiększa ukrwienie co zapobiega łysieniu). Umytą głowę, trzeba ją wysuszyć. Nie trzyj głowy ręcznikiem jak „poj*bany”! Tarcie ręcznikiem niszczy włos i powoduje że włos staje się matowy i robi się siano. Wyciśnij włosy w ręcznik, niech doschną same lub użyj przez chwile suszarki (nie, suszarka nie niszczy włosów, to kolejny mit), możesz przed suszeniem użyć odżywki bez spłukiwania w sprayu jeśli nosisz dłuższe włosy, jeśli strzyżesz się krótko – nie ma takiej potrzeby.

Głowę można myć codziennie Do jej mycia użyj prostego męskiego szamponu. Unikaj szamponów przeciwłupieżowych. Głowę myj masując skalp i nie trzyj głowy intensywnie ręcznikiem po myciu, jeśli nie chcesz zniszczyć i połamać włosów.

Poznaj nasze Szampony

35,00 zł